logo-1

نشست خبری همایش با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه ارسال در تاریخ: ۲۷-۰۹-۱۳۹۸


نشست خبری همایش ملی دیدگاه های علوم قرآنی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی«ره» با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین استاد سید محمدحسین عظیمی(مدیر همایش) به تشریح اهداف این همایش پرداخته و با تاکید بر ضرورت مطالعه و انجام کارهای پژوهشی درخصوص قرآن کریم، درباره هدف‌های برگزاری این همایش گفت: یکی از وظیفه‌های ما در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، معرفی منابع و متون علمی در این زمینه به جامعه علمی کشور به‌ویژه حوزه‌های علمیه است. ایشان با اشاره به معرفی کتاب «المدخل فی التفسیر» مرحوم آیت‌الله فاضل لنکرانی«ره» که حاوی اندیشه‌های علوم قرآنی ایشان است در همایش مذکور، گفت: راه‌اندازی موجی تحقیقاتی در مباحث علوم قرآنی و تفسیری در فضای علمی کشور به‌خصوص حوزه‌های علمیه از دیگر اهداف این همایش است. مدیر همایش با اشاره به استقبال خوب اندیشمندان علوم قرآنی از این همایش ابراز امیدواری کرد: این همایش مقدمه و زمینه‌ای برای برگزاری یک سلسله همایش‌های بین‌المللی در رابطه با دیدگاه‌های قرآنی بزرگان حوزه علمیه باشد. ایشان افزود: یکی دیگر از اهداف همایش این است که به جوامع علمی اسلامی در سطح جهان نشان دهیم که عالمان شیعی نسبت به قرآن توجه ویژه دارند و با این کتاب آسمانی مانوس هستند. ایشان با تاکید بر ضرورت مطالعه و انجام کارهای پژوهشی درخصوص قرآن کریم، درباره هدف‌های برگزاری این همایش گفت: یکی از وظیفه‌های ما در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، معرفی منابع و متون علمی در این زمینه به جامعه علمی کشور به‌ویژه حوزه‌های علمیه است.

در ادامه حجت‌الاسلام دکتر محسن قمرزاده(دبیرعلمی همایش) با اشاره به برگزاری ۱۳ پیش‌نشست علمی در استان‌های قم، خراسان رضوی، تهران و اصفهان، گرگان، کرمان گفت: 220مقاله از مجموع350 مقاله دریافتی پذیرش شدند که 47مقاله در قالب سخنرانی، 68مقاله در قالب پوستری، 93مقاله در قالب پذیرش کلی و 11مقاله در قالب چکیده پذیرش شده اند که مقالات برگزیده در پنلهای تخصصی در روز همایش ارائه شده و مقالات برتر از میان آنها مشخص خواهند شد. وی همچنین افزود در روز همایش از 12جلد مجله، کتاب و ویژه نامه همایش خبر داد و افتتاحیه همایش ساعت ۹ و اختتامیه آن ساعت ۱۸ همان روز با حضور استادان و پژوهشگران علوم قرآنی برگزار می‌شود. 

همچنین حجت الاسلام سیدجواد نورموسوی(مسئول کمیته اجرایی همایش) گفت: این همایش به‌گونه‌ای طراحی‌شده است تا آثار و برکات علمی آن، پس از همایش نیز در اختیار مرکزهای علمی حوزوی و دانشگاهی کشور قرار بگیرد. حجت الاسلام والمسلمین نورموسوی همچنین از اهالی رسانه خواست تا در انتشار برکات و دستاوردهای این همایش ملی به آحاد جامعه و مراکز علمی و نخبگان، دست اندرکاران برگزاری همایش را یاری دهند. ایشان برگزاری نمایشگاهی از پوستر چکیده مقاله‌های پذیرفته‌شده، رونمایی از ۱۲ جلد کتاب و ویژه‌نامه همایش را از دیگر برنامه‌های همایش مذکور برشمرد. وی بابیان اینکه این همایش از چند شبکه صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به‌صورت زنده پخش می‌شود، بر نقش بسزای رسانه‌ها در زمینه اطلاع‌رسانی تاکید کرد. وی اظهار داشت: این همایش در دو نوبت صبح و عصر روز پنج شنبه ۵ دی ماه برگزار می شود و اختتامیه آن نیز پس از نماز مغرب و عشاء همان روز برگزار می گردد.

حجت‌الاسلام‌ سید عبدالوهاب مسترحمی(دبیر اجرایی همایش) نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های همایش مذکور ضمن گرامیداشت هفته پژوهش ابراز داشت: هفته پژوهش فصل چیدن ثمرات و دستاوردهای پژوهشی است و این همایش که در هفته آتی برگزار خواهد شد در واقع یکی از ثمرات پژوهشگران قرآنی به شمار می رود. وی با اشاره به اینکه مراکز مهمی از جمله مرکز مدیریت حوزه، مرکز تبلیغات اسلامی، جامعه المصطفی العالمیه، جامعه الزهرا(س) و نهادهای دیگر با مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن ائمه اطهار(ع) در برگزاری این همایش همکاری می‌کنند خاطرنشان ساخت: ما از همه ظرفیت های ارتباطی و تبلیغی به خصوص شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و سایت های متعدد مانند پایگاه استنادی جهان اسلامISC، سایت مرکز فقهی ائمه اطهار، سامانه جامع همایشهای جامعةا لمصطفی العالمیه و وبسایت همایش به نشانیhttp://hamayesh.markazfeqhi.com برای تبیین و معرفی همایش استفاده کرده ایم و از رسانه ها جهت پوشش خبری از این رویداد قرآنی دعوت بعمل آورد.

.دانلود فایل پیوست
نشست خبری همایش با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه 65

نشست خبری همایش با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه 65

نشست خبری همایش با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه 65