logo-1

دومین نشست پیش همایش باموضوع تحلیل روش‌شناختی کتاب «مدخل‌التفسیر» درمشهد مقدس برگزار شد . ارسال در تاریخ: ۳۰-۰۷-۱۳۹۷


نشست پیش همایش تحلیل روش شناختی کتاب"مدخل­ التفسیر" 25 مهر ماه در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر محسن قمرزاده (دبیر علمی همایش ملی دیدگاه های علوم قرآنی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی«ره») اظهار داشت: مقاله مورد نظر رویکرد ایجابی به کتاب مدخل التفسیر دارد و در پی کشف روش از ذهن عمیق و اجتهادی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی است تا بتواند به یک ارائه مدل برای کسانی که می خواهند شبهات را پاسخ بدهند، برسد.


 
در ادامه حجت الاسلام دکتر علیرضا محمدی فرد (ارایه دهنده مقاله «تحلیل روش شناختی کتاب مدخل التفسیر») در خصوص مقاله مذکور خاطرنشان کرد: در این مقاله سعی شده با رویکردی تبیینی به سراغ کتاب مدخل التفسیر برویم. 
 
وی افزود: در این مقاله سعی شده این کتاب از دو جهت مورد تحلیل روش شناختی قرار گیرد و عناصر دخیل در فرآیند پاسخگویی به شبهات قرآنی در آن مشخص شود که این تحلیل به دو روش فرایند محتوایی و ساختاری تقسیم شده است.

محمدی فرد تصریح کرد: مراد از فرایند محتوایی این است که گزاره‌ها و استدلال‌های به کار رفته در این کتاب، از جهت ماده و استدلال چه ویژگی و چه عناصری دارند. مراد از فرآیند ساختاری نیز چینش، نوع انتخاب و فرایند به کارگیری روش هاست. 
 
 
ارائه دهنده مقاله «تحلیل روش شناختی کتاب مدخل التفسیر» عنوان کرد: غایت این طرح این است که عناصر روش شناختی پاسخگویی به شبهات کتاب مدخل التفسیر به عنوان کتابی موفق در پاسخگویی به شبهات، مشخص شود و از آن مدلی استخراج شود که مورد استفاده پژوهشگران و دیگر کسانی که می‌خواهند درحوزه پاسخگویی به شبهات کار کنند، بکار آید.
 
همچنین ایشان افزود: ضعف تحقیقات علوم اسلامی، عدم آشکار سازی چار چوب  نظری تحقیق است که در این کتاب چنین ضعفی نیست و ازچهارچوب نظری محکمی برخوردار است و مبانی معرفتی و هستی شناسی در آن به خوبی رعایت شده است.


 
 
محمدی فرد خاطرنشان کرد: حسن دیگر کتاب مدخل التفسیر این است که شبهه را کاملا تببین کرده است و مخاطب این کتاب، خاص می باشد زیرا این کتاب با اصطلاحات فنی نگاشته شده است.
 
حجت الاسلام دکتر جواد ایروانی گفت: چند نقد به این مقاله وجود دارد که شامل مسائل محتوایی و ساختاری و عدم تمایز مشخص آن ها است که از نظر محتوایی و ساختاری این دو بخش متمایز نشده است.
 
 
وی ادامه داد: نکته دیگر، کمبود مقاله از حیث محتوا و تکرار بعضی از مثال ها است که موجب تشویش در ذهن خواننده می شود و بهتر بود با قلم پژوهشی و روان نگاشته می شد.دومین نشست پیش همایش باموضوع تحلیل روش‌شناختی کتاب «مدخل‌التفسیر» درمشهد مقدس برگزار شد .11

دومین نشست پیش همایش باموضوع تحلیل روش‌شناختی کتاب «مدخل‌التفسیر» درمشهد مقدس برگزار شد .11